Na internetu najdu nabídku programu a zjistím, zda se hodí pro operační systém mého PC, zda není verze příliš stará či velká, zda je zdarma a pod. :Klepnu na stáhnout software a sleduji stahování. Obvykle se soubor uloží sám do složky pro stahované soubory (C://download), nebo na plochu či do Dokumentů.

1. Nejjednodušší  práce je s neinstalačními exe soubory :   

Lze je uložit přímo na plochu, po spustění zůstane ikona k používání programu, nikde nic víc. Proto je lépe uložit soubor do Dokumentů a na plochu dát pravou myší zástupce. Mohou být zazipované, tj. komprimované pro přenos.
2. Málo obtížnější je to se zip soubory :
 
Stáhneme do download složky či na plochu, rozbalíme  a dále postupujeme jako předešle. Jde o exe soubor, zabalený, komprimovaný pro transport   
3. Obtížnější jsou instalační soubory : Bývají také zazipované.  Poklepáním na stažený soubor se ukáže (obvykle) průvodce instalací :Čteme : Bude instalován uvedený program na váš počítač. Je doporučeno zavřít všechny ostatní aplikace před pokračováním. Klikněte Next pro pokračování, nebo Cancel pro zrušení.


Klikem na I accept potvrdíme souhlas s podmínkami používání a dáme Next


 Klikem Next potvrdíme uložení do složky Program Files, vidíme také datovou velikost 7.4 MB


Zde obvykle nic nevybíráme, otvíráním v jiných programech bychom si zkomplikovali život.


Vytvořit na pracovní ploše ikonu
Vytvořit rychlé spuštění ikonu

Ještě vidíme shrnutí toho všeho a můžeme instalovat


Nakonec se ještě jednou může objevit výzva, ještě se můžeme vrátit a něco opravit a dáme Finish.


Poté by se po instalačním průběhu měl otevřít program, protože máme zatrženo "Launch". Pokud ne, vyhledáme ikonu a poklepeme na ni. Když ikonu nenajdeme, musíme do složky Program files, najít aplikaci a dát zástupce na plochu.

 

Průvodci instalací se mohou od sebe lišit, ale podstata zůstává stejná.

Kromě verzí free (zdarma pro všechny nebo omezený okruh uživatelů) či open ( zcela volně pro všechny) jsou také verze shareware (placené), trial a demo, lze je stáhnout a vyzkoušet, ale mívají některé části programu omezené či po určeném čase budou mít ztížené používání či budou nefunkční a pod..

TOPlist