Vše to nejlepší a zdarma, pokud možno česky
a srozumitelně.

Jaký program si vybrat 

Volbou Start>Programy zjistíme, zda již nějaký program nemáme.
Pokud nechceme či neumíme stahovat, pak je možnost online1  online2

Picasa - poskytne vše nejpotřebnější jako základní obrázkový program, zejména těm, kteří nemají Microsoft Office Picture Manager nebo Photo Editor

 Irfan View - základní grafický program pro každodenní potřebu, pro otevírání a prohlížení i video a zvuk, rychlou úpravu obrázků, méně vhodný pro písmo a větší práce, jen 1 krok zpět. S pluginem Paint a dalšími moduly zvládne téměř vše, připojí 3 další programy. Náročnější předvolby.


  Photo Filtre - oblíbený, snadný, dobře vybavený, zvládne toho hodně, pomůže vylepšit naše obrázky také stínovaným textem a maskami, rychlá gama.


  Paint Net - šikovný program zejména pro texty, úpravy a retuše foto, bohatá výbava nástroji, výběry, ořezy i kruhové (s volbou invertovat), rychlá gama, vložit obrázek do obrázku, možnost práce ve vrstvách

  Gimp - složitý, náročný, těžkopádný, ale zvládne vše


  Inkscape - vektorový, složitý, náročný, vhodný pro kresby, ikony, smajlíky, ne fotografie. Možnost práce ve vrstvách, přeměny rastru na vektor.


 PhotoScape - bohaté rámečky, zaoblení, zmenší či zvětší gify, ořeže i kruhově, široká nabídka bublin komiks, 1500 objektů k vložení


  XnView - univerzální, vhodný pro souborové operace, fotogalerie, exe prezentace, vodoznak, panorama, ico, připojí 9 dalších programů, otevře video, zvuk. Nemá obvyklé nástroje, to lze vyřešit propojením s libovolným programem.


  FastStone - bohatá výbava masek, filtrů, vhodný pro hromadné konverze, hezké bubliny komiks, exe prezentace, vodoznak, panorama, připojí více než 10 dalších programů, otevře video a zvuk. Není pro úpravu foto, méně vhodný pro písmo.


 Impress- vhodný pro prezentace, nabídka písmomalby, tvary, pozadí, obrázková mapa. Široká nabídka nástrojů a možností úprav. Není pro úpravu foto.

RealWorld Paint - program mnoha nastavitelných úprav obrázků, efektů, transformací, textů, ale nezvyklé prostředí, náročnější na obsluhu a nastavení, vrstvy.

 Artweaver - zejména pro malování, bohatá výbava štětců, textur, vrstvy.Další možnosti programů :

Pro retuše obličejů :  CleanSkinFX
Červené oči zvládnou všechny, kromě Inkscape, Artweaver
Sejmutí obrazovky všechny kromě Inkscape, PaintNet, Artweaver
Pluginy Photoshop lze přidat do IrfanView, XnView, RealWorld Paint